Święty X. Zygmunt Gorazdowski
1845 - 1920
Ks. Zygmunt Gorazdowski urodził się 1 listopada 1845 r. w Sanoku 9 listopada 1845 r. został ochrzczony w kościele OO Franciszkanów (wówczas mieściła się tam parafia). Dom rodzinny Gorazdowskich znajdował się w dzielnicy Wójtowstwo (prawdopodobnie w okolicy dzisiejszego hotelu BONA). Jego dzieciństwo przypadło na bardzo trudne i niebezpieczne lata.
W 1846 roku w czasie „Rzezi Galicyjskiej” Zygmunt, jako syn szlachecki uniknął tragicznej śmierci tylko dzięki temu, że niańka ukryła go pod kołem młyńskim. Przeziębił się wówczas i nabawił choroby płuc, która dawała znać o sobie przez Jego całe życie. W latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku rodzina Gorazdowskich przeniosła się do Przemyśla, gdzie Zygmunt pobierał nauki i w 1864 r. zdał maturę. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie na Wydziale Prawa. Po roku z nich zrezygnował i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Lwowie. 25 lipca 1871 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1871 – 1877 pracował w różnych parafiach diecezji lwowskiej a od lutego 1878 r. już tylko we Lwowie. Tu powstały największe dzieła Jego życia. W 1884 r. założył zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Józefa.
W tym samym roku stworzył Zakład Św. Józefa dla nieuleczalnie chorych i rekonwalescentów. Dwa lata później założył Internat św. Jozefata dla studentów Seminarium Nauczycielskiego, z którego korzystali również sanoczanie (Adam Didur). W 1893 r. zorganizował Zakład „Dzieciątka Jezus” dla sierot i samotnych matek z dziećmi. Do Jego dzieł należały również Dom Pracy Dobrowolnej Dla Żebraków i tania kuchnia ludowa, w której siostry zakonne wydawały ok. 600 obiadów dziennie. Założył także katolicką szkołę polsko – niemiecką. Ks. Zygmunt Gorazdowski był wielkim patriotą. Już jako gimnazjalista brał udział w Powstaniu Styczniowym. Był współzałożycielem i aktywnym członkiem kilku stowarzyszeń. Wydawał wiele publikacji i wygłaszał referaty. Całe Jego życie było wypełnione modlitwą, pracą i pomocą potrzebującym.
Jan Paweł II podczas mszy beatyfikacyjnej we Lwowie (26.06.2001) powiedział o Nim „(…) ze względu na swą całkowitą wierność Chrystusowi ubogiemu, czystemu i posłusznemu pozostaje dla wszystkich szczególnie wiarygodnym świadkiem Bożego miłosierdzia”. 23 października 2005 r. Papież Benedykt XVI dokonał kanonizacji naszego Rodaka. 9 października 2007 r. Rada Miasta Sanoka podjęła Uchwałę w sprawie ustanowienia Świętego Ks. Zygmunta Gorazdowskiego Patronem Miasta Sanoka. Kongregacja do sprawKultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą uprawnień nadanych jej przez Papieża Benedykta XVI zatwierdziła ŚWIĘTEGO ZYGMUNTA GORAZDOWSKIEGO KAPŁANA DRUGIEGO PRZED BOGIEM PATRONEM MIASTA SANOKA. 22 listopada 2007 r. Rada Miasta Sanoka podjęła Uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika a następnie wskazała jego lokalizację. Dzisiaj w miejscu, gdzie rozpoczęło się ziemskie Życie Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego stanął Jego pomnik.
Fundacja Msza Wszechczasów im. św. Andrzeja Boboli i św.x. Zygmunta Gorazdowskiego
KRS 0000919203 nr konta PKO BP: 54 1020 2980 0000 2002 0133 3806
Budujemy godne oratoria dla Mszy Świętej Wszechczasów jako obrona przed luteranizacją i germanizacją Wiary w Polsce.
Bóg zapłać za każde wsparcie naszej działalności.